Giriş

Akciğer Kapasitesinin Vücut Gelişimindeki Etkisi

Nefes almamızı sağlayan ve oksijeni kullanmamıza olanak sağlayan akciğerimizin güçlü ve sağlıklı olması bizim gelişim kapasitemizide etkileyecektir. Ne kadar kaliteli nefes alıp verebiliyorsak o kadar verimli antrenman yapıp hipertrofi gerçekleştirebiliriz. Akciğer kapasitesi genelde 6 litredir hastalık yoksa ve sigara yada madde kullanımı olmadıysa oksijen kullanımı iyi düzeydedir. yaptığımız antrenmanda hel alıp verdiğimiz nefesle oksijenlenen hücreler hem gelişimi hem kas çalışmasını hem yağ yakımını sağlayacağı için nefes çok önemlidir.

Peki antrenman sırasında nasıl nefes alınıp verilmelidir?

Yapılan en büyük yanlışlardan biri hareket sırasında nefes tutmaktır. Bayılmaların çoğu ve sakatlanmalarında sebebi budur. Nefes ağırlık kaldırıldığı sırada yavaş bir şekilde verilmeli ve indirilirken yada bırakılırken ciğerler oksijenle doldurulur. Bazı istisnalar haricinde sistem böyledir. Squat sırasında ağırlık kaldırılırken nefes tutmak omurganın desteklenmesi içindir. Onun haricinde kesinlikle nefes tutulmamalıdır. Dokuların oksijenlenmesi şart olduğu için cardiovascular antrenman sırasındada nefesi iyi ayarlamalıyız. Yorulma zamanının kısalması, bitkinliği hissetmememiz buna bağlıdır.

Nefes tutarken bayılmaların sebebi ise vücuttaki karbondioksit miktarının birden artması ve ağırlığın vücuda yaptığı basınçla bizim nefes tutarken iç basıncı arttırmamız birleşince senkop oluyor ve beyin bütün oksijeni absorbe edip uzuvların fonksiyonları kapatıp sizi bayıltıyor. Dikkatli olup sporunuzu en sağlıklı şekilde yaparak devam edin. Kolay gelsin.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Yorum Yaz

Doğrulama *