Giriş

Gym İçin Ayakkabı Seçimi

gym-icin-ayakkabi-secimi
  Ayaklarınız gün boyunca normal aktivitelerinizde yüksek baskı altında kalmaktadır. Ayaklarınız fitness, crossfit, güreş, koşu, basketbol, vücut geliştirme çalışmaları başta olmakla birlikte yaptığımız sporun şekline göre vücut ağırlığınızın 3-4 katı yük çekmek durumunda kalmaktadır. Bu sebeple sadece ucuz olduğu için alığınız birçok ayakkabı, aslında vücut anatominizin bozulmasına bile sebep olabilmektedir.
  Ayağımızda 26 adet kemik ve bu kemiklerle ilişkili olan eklemler, bağlar bulunmaktadır. koşu ayakkabısı Ayakkabımızın yanları bu bağları destekleyecek şekilde dizayn edilmiş olmalıdır. Burada dikkat etmemiz gereken husus ayağımızın şekline uygun bir dikime sahip ayakkabı çeşidi bulmaktır. Her insanın ayak kemik yapısı aynı olmadığından dolayı öncelikle ayakkabıyı giydiğimizde ayağımızı rahatsız eden sert dikiş olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Ayakkabı seçerken ayak tipimizide bilmemiz gerekir. Yapacağımız sporda ayaklarımızın rahatlığı ve sağlığı birinci önemi taşımalıdır. Ayakkabının kötü seçimi duruş bozukluğuna kadar sebep olacağından hassas davranarak en uygun ayakkabıyı seçmeliyiz.
  Ayakkabıyı alırken ayaklarımızın ayakkabının içindeki konumu ve parmakların konumu çok önemlidir. İç kısmı ayağımızı içine soktuğumuzda ayağımıza iyice oturmalı boşluk kalmamalıdır. Ayağın altındaki boşluk kısmı kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden dolayı her insan için taban farklılık göstermektedir. Bunu ayakkabıyı giyip birkaç adım attığımızda anlayabiliriz. Taban ayağı sakatlanmaları önlemek maksadıyla iyice kavramalıdır. İçeriden parmak kısmı hafifçe yükselmelidir ki parmakları iyice sarabilsin. Böylece hem parmak sakatlanmaları hem de nasır oluşumu önlenmiş olacaktır. Ayak başparmağı ile ayakkabının ucu arasında 1 cm kadar bir boşluk olmalıdır. Parmak ucu içeriden ayakkabının ucuna temas etmemelidir.
  spor-ayakkabisi-secimi
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:, , , , ,

Yorum Yaz

Doğrulama *