Giriş

Haftada Kaç Gün Çalışılmalı

interval-antrenman
Vücut geliştirmede yapılan hatalardan birisidir, hergün antrenman yapmak.Özellikle yeni başlayanlar hızlı bir şekilde gelişmek istediklerinden aynı kas gurubunu neredeyse 24 saatte bir çalıştırmaktadır.Bu durumda kaslara toparlanması ve dinlenmesi için yeteri kadar süre tanınmamaktadır.
  Peki haftada kaç gün antrenman yapılmalı? Bir kas grubu haftada kaç kez çalıştırılmalı? Bu konuda yapılan deneylerde sonuçlar bir kas grubu için 2 gün süreyi göstermektedir.Kaliforniya üniversitesinde farelerin bacak kaslarında yapılan direnç deneyinde bir grup fareye 1 gün ara ile diğer gruba ise 2 gün ara ile direnç uygulanmıştır.Sonucunda ise 2 gün ara verilerek direnç uygulanan farenin kas gelişimi diğerlerine göre daha ileri seviyede olarak sonuçlanmıştır.Araştırmalarında göstermiş olduğu gibi kaslarınıza dinlenmesi ve toparlanması için gerekli süreyi tanıdığınızda gelişim oranları daha fazla çıkmaktadır.Özellikle vücut geliştirmeye yeni başlayanların haftada 3 gün temel bir program uygulamaları daha doğru olacaktır.
  Bunun yanı sıra yeteri kadar dinlenmeden aynı kas grubunu tekrardan çalıştırmak bir sonraki antrenmanda performansınızında düşmesine neden olacaktır.Sonuç olarak çok fazla çalışmak fazla gelişim anlamına gelmemektedir.Herşeyde olduğu gibi antrenman konusunda da ölçüyü kaçırmamak gereklidir.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:,

Yorum Yaz

Doğrulama *