Giriş

Sauna Faydalı Mıdır?

sauna-hakkinda
 
Sauna, ortamdaki ısının etkisiyle kişinin terlemesinin sağlandığı ahşap ve ayrıca izolasyon yapılmış bir odadır. Sauna denildiğinde aklımıza hemen sıcak ve buharlı bir oda gelse de aslında saunada buhar değil kuru sıcak bulunmaktadır. Buhar sadece kabindeki nem oranını arttırmak için ısıtıcının üzerindeki özel sauna kömürü denen volkanik taşlara su atıldığı zaman oluşur.
Sauna, vücudu zararlı toksinlerden kurtardığı gibi, vücudun mikroplara karşı verdiği savaşı destekler. Kardiyovasküler antrenman etkisi yaparak kan dolaşımını arttırır. Bu aynı zamanda kaslardaki yorgunluğu ve gerginliği kısa sürede atmayı sağlar. Düzenli olarak saunaya girmek bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücut ısısı aniden yükseldiği için vücuttaki bakteri ve virüslerin yok olmasına yardımcı olur. Kışın yapılacak sauna kişiyi soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyacak ve kolay hasta olmasını engelleyecektir.
Saunada sıcaklık yükseldiği için nabız hızlıca yükselecektir. Bu da kan basıncı korunurken, kalbe egzersiz yaptırmış olur. Sauna, derideki kılcal damarları genişletir ve kan basıncınızı dengeler. Damarlarınızı genişlemesi, yorgunluğa sebep olan laktik asitin kaslar arasından atımını kolaylaştıracaktır. Genelde profesyonel sporcuların programlarında sauna seansları kesinlikle bulunur.
Luxury-sauna-vucutgelisimine-faydasi
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Yorum Yaz

Doğrulama *