Giriş

Sırt Çalışmalarındaki Bel Konumu

Sırt çalışırken genelde izole çalışılmayıp belden ve bicepsten güç alındığı bilinmektedir. Ama bu bilinse de kimse önüne geçmek için izolasyonu sağlamamaktadır. Aslında çok küçük hareketlerle açıyı ayarlayarak sadece back sırt kaslarını aktive edip antrenmandan maksimum verim almak mümkündür. Sırt kası vücutta bulunan en büyük kaslardan birisidir ve posturel olarak duruşun düzgün olması için sırt kasları çok önemlidir.

Sırtta bulunan latisismus dorsi, spinal erectors, teres minor, teres major, infraspinatus, rhomboid mojor ve trapezus kasları ayrı ayrı güçlendirilmelidir. Özellikle postürel olarak dik ve sağlıklı görünüm için teres minor, teres major, infraspinatus, rhomboid mojor ve trapezus güçlendirilmelidir.

Sırt çalışmaları çekiş eylemiyle yapılan ve yorucu olan antrenmanlardır. Bu özelliği yüzünden vücudumuz cheat yapmak için bizi zorlayacaktır. Bunu yapmamak için size birkaç tüyo vereceğim. Üstten çekiş yaparken (lat pulldown vs) göğüse çekişimiz yavaş ve belden destekli olmamalıdır. Mümkünse çekişi 3 saniyede yaparsak hilesiz ve tam verimli bir set yapmış oluruz. Oturarak göğüse çekiş yapılıyorsa pelvis kemiğini öne doğru tilt yaparak sadece dirseğimizi vücuda yaklaştırıp çekişimizi bitirirsek yine hilesiz tam verimli seti uygulamış oluruz. İki harekette de bicepsten az güç almamız gerekiyor ve bunu uygulayacak olan sizsiniz. Doğru kilo seçimi ve hareketi yavaş yaparak bunu sağlayabilirsiniz.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Yorum Yaz

Doğrulama *