Giriş

Sürantrenman Nedir?

sürantrenman
Uzun zaman devam eden, bedeni ve ruhi zorlamanın organizmada yaptığı yorgunluk haline sürantrenman denir. Sürantrenmanın birçok sebebi vardır. Ben ruhsal ve fiziksel olarak sebeplerini açıklayacağım. Sürantrenmanın fiziksel etkenleri antrenman planlamasında uygun periyotlama yapmamak, bilinçsiz aşırı yüklenme, yeteri kadar hazırlanmadan sık ve zorlu yarışmalara girmek, az uyku, az dinlenmek, düzensiz yaşam, alkol ve sigarayı sayabiliriz. Ruhsal sebepler olarak ise, aile ve meslekten dogan endişeler, antrenör, zorlu ağır antrenmanlar ve yarışmalardaki ruhi ve zihni zorlanmalar, yenilme korkusu, ekonomik kaygılar sayılabilir.
Belirtileri sporcuya göre değişebilir. Bedensel belirtileri yüz ifadesi, kilo duşmesi, soluk bir yüz, iştahsızlık ve hazımsızlık, kaslarda sebepsiz kramplar, çabuk yorulma, kadınlarda problemli menstruasyon, reaksiyon yavaşlaması olarak gösterilebilir. Psikolojik belirtileri ise neşesizlik, duygu aleminde depresyonlar, olumlu sözlere tepki gösterme, kırıcılık, dalgınlık, reaksiyon azlığı, konsantrasyon azlığı.
overtraınıng-vucutgelısımı Sürantrenmana engel olmak için beslenme iyi ayarlanmalı, genel kondisyon çalışmalarına önem verilmeli, dinlenme aralıkları iyi ayarlanmalı, dönem dönem masaj uygulanmalı, monoton antrenmanlardan kaçınılıp antrenman yeri gibi faktörlerde değişikliğe gidilmeli, organizma gereksinimlerini karşılayacak vitamin ve minareller içeren beslenmeye özen gösterilmelidir.
Sürantrenman yaşamamak için yapacağımız şeyler arasında belkide en önemlisi gerçekçi hedefler seçip doğru adımlarla hedefe ilerlemektir. Söylentilere yada kulaktan duyma bilgilere inanarak hareket etmek yerine araştırarak bir eğitmene danışarak programlama ve periyotlama yapmak bizi devamlı antrenmandan soğutmadan gelişimimizi devamlı sürdüreceğimiz bir sürece sokacaktır.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Yorum Yaz

Doğrulama *