Giriş

Sürekli Kişisel Rekor Kırmaya Çalışmayın

12-signs-youre-overtraining-main
Gelişmek için güçlenmeye devam etmeniz gerektiğini söylerler ama ne yazık ki bu sonsuza kadar sürmez.Normalde antrenörler, yeni ağırlık kaldırmaya başlayanlara squat, press ve clean&jerk gibi hareketlerde, her hafta bara 2,5 kg. daha fazla ağırlık eklemelerini tavsiye ederler. Mantıken daha fazla ağırlık kaldırarak daha büyük ve daha güçlü olursunuz, ama bu sadece ilk 6 ay ile 12 ay arasında geçerlidir. Bu süreden sonra kişisel rekorunuzu (PR-Personal Record) artırmak adına düzenli olarak kas artışı sağlamaya çalışmak, riskli bir davranıştır çünkü insan bedeni ancak bir yere kadar adaptasyon sağlayabilir.
  Tendonlar ve bağ dokuları, kaslar kadar hızlı tepki vermez ve eğer yüksek ağırlıklar kaldırmaya devam ederseniz, bir şeyler şişecek, yırtılacak ya da kopacaktır. vücut geliştirmede deneyim kazandıktan sonra artık her hafta kişisel rekorunuzu yenilemeyi bekleyemezsiniz. Düzenli gelişme kaydederken güvenliğinizi sağlamak ve sağlığınızı korumak adına, gücünüzdeki dalgalanmalara göz yummalısınız. Bazı günler  güçlü olacaksınız, bazı günler olmayacaksınız. Hayat böyledir. Eğer zayıf düştüğünüz günlerde daha fazla ağırlık kaldırmak ya da daha fazla tekrar yapmak isterseniz, kendinizi sakatlayabilirsiniz.Bir önceki rekorunuzu egale etmek adına her şeyi yapmak yerine, sadece yapabildiğiniz kadarını yapın.60 kiloyla 8 kere military press yaptınız diye, bu bir sonrakinde 9  tekrar yapmanız gerektiğini  anlamına gelmez. Eğer sadece 5 tekrardan birkaç set yapabilecek durumdaysanız, öyle yapın. 9 tekrarı başka bir zaman yapabilirsiniz.Gelişiminizi hafta bazında değil, yıl bazında ölçün. Ve biraz esnek olun. Eğer müsabakalara katılan bir halterci değilseniz, her hafta aynı hareketleri yapmamanız gerekir. Bu sakatlığa davetiye çıkarır.
  Eğer gerçekten yeni kişisel rekorlara imza atmak isterseniz, bunu güvenli şekilde yapabilirsiniz.Her antrenmanda yaptığınız hareketlerin farklı bir versiyonunu deneyin. Tutuş aralığınızı değiştirin, farklı barlar kullanın, zincir ekleyin, vs. Aynı ağırlığı tekrar kaldırmayı denediğinizde, güçlendiğinizi fark edeceksiniz.Unutmayın, kişisel rekorlar iyidir ama en önemli şey uzun süre antrenman yapmaya devam edebilmek için sağlıklı kalmaktır.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Yorum Yaz

Doğrulama *