Giriş

Vücut Geliştirmede Merak Edilenler

vucutgelisitme-merak-edilenler
Ne Zaman Hangi Proteini Almalıyım?
Whey proteini vücut tarafından nisbeten daha hızlı emilir ve kas yapısında çok hızlı bir şekilde kullanılabilir vaziyette bulunur ama performansı daha çabuk düşer. Özellikle spordan sonra değerlidir. Süt proteini (soya proteini sebze alternatifi olarak) daha yavaş olarak transfer edilir ve vücuda daha sürekli bir destek sağlar. Yumurta proteini içerdiği birçok değerli amino asitler nedeniyle diğer bütün hepsinden ayrı tutulur ve bu nedenle genellikle artı olarak katılır. Caseine, savunma sistemini ve vücudun genel yapılanmasını güçlendiren glutamine’i yüksek oranda içerir. İşte bu nedenlerle 4 değişik protein kaynağının pozitif etkilerini birleştiren FORMULA 80 EVOLUTION gibi bileşimler çok önemlidir!
Yağ Yakımı İçin İyi ve Etkili Egzersiz Nedir?
Genellikle yağ yakımı deyince akla aerobic antrenman gelir. Önerilen formüller genellikle nabzınızın 110 dan 130 çıkması ile birlikte 40 dakikalık programlardır. Birinci kural olarak şu not edilebilir: Spor esnasında hala rahatlıkla sohbet edebiliyorsanız pembe yalan söylüyorsunuz demektir. Ancak 20-30. dakikalardan sonra vücut kullandığı enerjiyi yağ stoklarından yakmaya başlar. Bunu da egzersiz yüklemesinin çok fazla olmadığı durumlarda yapabilir. Eğer yükleme çok ağır ise bu durumda diğer enerji kaynakları ek olarak kullanılır, yakılan yağların oranı düşer, karbonhidrat metabolizması hızlanır.
Birkaç Kilo Kaybettim. Cildimi En İyi Nasıl Sıkılaştırabilirim?
Cildi sıklaştırmanın en iyi yolu özel kas egzersizleri ve kasları yapılandırmak için protein desteğıdir. Çünkü kaslar dokuları sıkılaştırır. Hiç korkmayın, hiçbir yerde aniden kas dağları göremezsiniz, özellikle kadınlarda bu genetik olarak mümkün değildir. Klasik dambıl ve ağırlık çalışmak sarkık deriyi ve selülıtı önlemek için idealdir. Egzersize tabı tutulmuş kaslar iyi bir protein desteği ile korunursa cildi sıkılaştırır ve gerginleştirir. Spor sonrası bir protein shake sadece lezzet değil, hem sizi tatmin eder hem de sporunuzu destekler.
Turnuvalardan ve Uzun Yoğun Antrenmanlardan Önce Kendimi Nasıl Destekleyebilirim?
Uzun süreli sporlar enerji ihtiyacını artırırlar. Düzenli egzersiz ile kas stokları kesinlikle artırılabilir ve böylece vücut daha esnek, gücünü daha hızlı toparlayabilir hale geldiği için sizin için daha fazla enerji hazır bulunur. Fiziksel yükleme sureci öncesinde ve esnasında karbonhidrat alımı performans avantajlarını artırır. Yoğun bir programdan yaklaşık 7 gün öncesinden itibaren karaciğerde glycogen ( karbonhidratların stoklu hali) stoğu ve kas yapılarının bol karbonhidrat alımı ile doldurulması önemlidir. Aynı zamanda egzersiz yoğunluğu azaltılmalıdır. 2 – 3 gün öncesinden beden kilosunun kilo başına maksimum 10 g karbonhidrat alınmalıdır. Önemli: bol sıvı alımı, en iyisi elektrolit içeceklerdir. Turnuvadan 2-3 saat önce bol karbonhidrat alın, tercihen likit formdaf örneğin, Fit Aktive). Çünkü bunlar daha kolay sindirilir. Fiziksel güç jelleri de ispatlanmıştır ki, 30-40 dakika için yeterli enerjiyi 3 dakika içerisinde sağlarlar.  
Bir Karbonhidrat Karışımının Ne Faydaları Vardır?
Karbonhidratların dayanıklılığı onların karışımlarına ve konsantrasyonlarına bağlıdır. Büyük güç harcanması esnasında glikoz, maltoz, sakkaroz alımı tavsiye edilmiştir. Daha az etkili olan ise sadece fruktoz (meyve şekeri). gastro intestinal sistem, zorlar ve daha geç absorbe edilir. Dextrose (üzüm şekeri olarak da bilinir) monosakkarit gibidir ama diğer taraftan glikoz ve sakkaroz gibi çabucak alınabilir. Maltodextrin nisbeten complex bir şekerdir. Çok hızlı bir şekilde transfer edemez ve vücuda uzun bir zaman diliminden sonra enerji sağlar. Bu nedenle maltodextrin hafif kurutulmuş bir formatta alınabilir. Bu nedenle bir kombinasyon, değişik enerji kaynaklannın güçlerini birleştirme avantajlanm taşır Böylece hem kısa vadeli hem de uzun vadeli olarak enerji desteği sağlar.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Yorum Yaz

Doğrulama *