Giriş

Balık Yağı Tableti Kullanmak Doğru mu?

balik
Gittikçe daha yaygın bir hal alan balık hapı kullanımı konusunda insanların kafası ne kadar kullanmaları gerektiği konusunda biraz karışık. Özellikle vücut geliştirme yapanlar tarafından sıkça tercih edilen balık yağı hapı içerisinde Omega 3 ve Omega 6 gibi metabolizmamızın dışardan almak zorunda olduğu yağları barındırır. Tabi ki sadece balık yağı hapı ile bunu karşılayabiliriz anlamına gelmiyor. Birçok meyve ve sebzeden de bu yağları vücudumuza sağlayabiliriz. İlk olarak balık yağının hapının faydalarına bir göz atalım. Yapılan deneyler sonucu ispat edilen faydalar arasında, kötü kolestrolü düşürme, kan basıncını düşürme, kan trigliserit değerleri düzeltme, dikkat eksikliği problemini önleme vb. birçok faydası bulunmaktadır. balik Öncelikle şunu söyleyelim haftada 2 kez balık tüketiyor iseniz vücudunuzda omega yağları eksikliği probleminin olması imkansızdır. Bu nedenle balık tüketiminiz bu seviyedeyse hap kullanmanıza gerek yoktur. Peki, spor yapmayan ve balık yeme imkanı az olanlara gelecek olursak onlarında çevrede yayılan yanlış bilgilerde her gün tüketilmesi gerektiği gibi bir algı oluşmuştur. Fakat bu takviyelerin her gün tüketilmesine gerek yoktur. Ayrıca hiç balık tüketmeyip ceviz, semiz otu gibi birçok omega kaynağını tüketmeniz durumunda da vücudunuzun omega yağları ihtiyacı büyük ölçüde karşılanacaktır. Buraya kadar 3 sonuca varıyoruz…
  • Eğer haftada 2 kez balık tüketiyorsanız dışarıdan bir destek almanıza gerek yok
  • Yine omega 3 ve 6 içeren gıdaları besinleriniz arasında bulundurmanız durumunda da takviye olarak balık yağına ihtiyacınız olmayacak.
  • Dengeli beslenmeyenler ise omega 3 ve 6 ihtiyaçlarını dışarıdan alacakları balık yağı tabletleri ile karşılayabilirler.
Gelelim arası sporla iyi olan insanlara… Batılı ülkelerde spor yapanların diyet listelerinde omega 3 kaynağı bir gıda yok ise mutlaka takviye olarak balık yağı tabletlerine başvururlar. Yapılan araştırmalar sonucu alınan verilere göre size bilgi verecek olursak spor yapan bir insanın omega 3 ihtiyacı normal bir insanın 2 katı kadar oluyor. Beslenme düzeni olmayanların bu durumda 1 tabletin 1 gram olduğunu düşünürsek günde 2 tablet kullanmasının normal olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak şunu söyleyelim bu tabletleri kullanmadan önce mutlaka bir hekime başvurun. Aksi taktirde bilinçsiz yapılacak kullanımlar sonucu sağlığınızda ciddi problemlerin oluşmasına neden olabilecek durumlar ortaya çıkabilir.  
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:, , ,

Yorum Yaz

Doğrulama *