Giriş

Bayramda Geldi Beslenmeye Dikkat

kavurma
Bayramda sevdiklerimizle birlikte tatlılı bol etli sofralar bizi sağlıksız beslenmenin içine çekiyor. Bu zamanlarda beslenmenize dikkat edin ağsınızın tadı sağlık problemi nedeni ile kaçmasın. Yazıya dün televizyonda izlediğim bir haberde ki cümle ile devam edeyim. “Hayvanları seviyoz ama yarın mangal yapcaz” (Kendi şivesi ile). Bu cümlede herşey belli sanırım. Çoğu kişinin yaptığı kurban kesilir hemen doğranır ya da mangallar yakılır hop etler ateşte. Aslında hiçte kötü durmuyor açıkçası okurken bili ağzı sulanan olacaktır. Fakat yeni kesilmiş etlerin dinlendirilmeden hemen pişirilmesi durumunda sindirim probleminin yanında başta kalp ve damar olmak üzere, diyabet, obezite, mide rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini biliyor musunuz? Yeni kesilen hayvanın eti dinlendirilmiş bir ete oranka daha serttir. Bu nedenle yemeyin diyemiyecem o an o etler o kadar cezbedici geliyor ki hiç yememek çok zor olacaktır. Etlerinizden çok az ayırıp (Sizin et yeme istediğinizi azda olsa bastıracak kadar) kalan eti dolapta 1-2 gün bekletip sonra nasıl istiyorsanız mangal, kavurma, sote, ızgara, fırın artık canınız hangisini isterse o şekilde pişirerek tüketebilirsiniz. Fakat ızgara ve mangal yapacaklar etle ateş arasında ki mesafeyi iyi ayarlamalı. Ateş etin yanmasına bununda kansere neden olabildiğini bilmeyenimiz yok sanırım. Ayrıca dolapta bekletilerek dinlendirilen etin daha lezzetli olacağını söylemeden geçemeyeceğim. Gelelim etlerin saklanması bölümüne. Etlerin saklanmasıda en az tüketilmesi kadar önemilidir. Etleri küçük parçalar halinde poşetleyerek dolabınızın buzluk bölümünde saklayınız. Böylece istediğiniz zaman yiyeceğiniz kadar çıkartarak kullanabilirsiniz. Fakat etleri çıkartırken asla çıkarttıınız eti direk olarak kalorifer ya da oda sıcaklığında çözündürmeyin. Dolabın sebzelik ya da üst raflarından birine koyarak yavaş yavaş çözünmesini sağlayın. beslenme Bayram beslenmesinde nelere dikkat edilmeli…
  • Öncelikle mideniz her öğün et yemeyi kaldırmayacak ve sindiremeyecektir. Bu nedenle sindirimi kolaylaştırmak için bir öğüt et yiyiyorsanız diğer öğün sebze tüketmeye çalışır.
  • Vücudunuza et ile birlikte yoğun bir demir girişi olur. Bunu kullanabilmek için de C vitaminine ihtiyacınız vardır. Et yemeklerinin yanında C vitamince zengin salata, taze meyve sularını tercih edin.
  • Et pişirirken ekstra bir yağ ilavesine gerek yoktur. Etin kendi yağı onun pişmesine yeterli olacaktır.
  • Sindirimin en kolay olacağı öğüt öğledir. Akşam tüketeceğiniz etler sindirim problemlerine neden olacaktır.
  • Özellikle kalp-damar hastaları diğer doymuş yağ kaynaklarını bu dönemde beslenmelerindne çıkartmalı.
  • Tatlı tüketiminizi sınırlandırın.
  • Yemeklerden önce içeceğiniz 1 bardak su sindiriminizi kolaylaştıracaktır. Günlük 2-2.5 litre su tüketmeye çalışın.
  • Yemeklerden 1-2 saat sonra yürüyüş yapmanız sindiriminizi hızlandıracaktır.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:, ,

Yorum Yaz

Doğrulama *