Giriş

GUACAMOLE = AVOKADO

Muhtemelen bir çok kişi yıllardır avokadonun yağlı bir besin olduğunu duymuştur. Başka bir rivayete göre ise sporcularin beslenmelerinde çok yararlı olduğu anlatılır. Avokado:
Lif bakımından zengindir. (9 gr ) orta büyüklükte bir avokado, 3 gr. civari protein icerir. Avokadonun kalorisinin 80% sini sağlıklı doymamış yağlar sağlar. (Doymuş yağ orani ise 0.5gr. Bu oran tavuk göğüste 0.3 , somonda 0.26 , yagsiz ette 0.8, bademde 1gr civarıdır. ) Yapısında bulunan oleic asit kolestrol seviyesini azaltmaya yardımcı olur.
Zengin bir potasyum kaynağı olarak bilinen muza nispeten 35% daha fazla potasyum içerir. Ayrıca içeriğindeki kalsiyum, magnezyum ve önemli elektrolitler sporcular için kas yapısı ve sıvı dengesindeki rolunden dolayı çok önemlidir.
Avokadoda bulunan sağlıklı yağlar testosteron ve büyüme hormonu salgılanmasını büyük miktarda arttırır.
Diğer meyvelerden daha fazla glutamin , glutamik asit , aspartik asit , asparagin ve protein içerir. Ayrica A B1 B2 B3 B6 C E ve K vitaminleri içerir. Faydalari ve besin değerleri saymakla bitmeyecek bu meyveyi rutinleşmiş öğünlerinizi lezzetlendirmek icin krema ve mayoneze alternatif olarak kullanabilirsiniz. Ciğ olarak salata , omlet , sanvichlerinizde tüketebileceğiniz gini hafif aromalandırarak da tüketebilirsiniz. Ben size bugün nefis guacamole tarifi vereceğim.

Besin değeri:
Cal: 130 kcal
Protein: 1.5 gr
Carbs: 8 gr
Fat:8 gr

Malzemeler:
1 orta boy avokado ( avokado toplandıktan sonra olgunlaşmaya başladığı için aynı gün kullanacagınızda yumuşak olanları almanızda fayda var)
1 çay kaşığı saf zeytinyaği (tercihe bağlı)
1/2 orta boy kırmızı soğan
1 taze sarımsak ( yoksa 1 diş kuru da olabilir)
1 chili biber (tohumlar ayıklanmış)
1 lime ( ekşi seviyorsanız arttırabilirsiniz
Tuz/karabiber

Yapılışı:
Soğan sarımsak biber ve kabuğundan ayırdığınız avokadoyu rondodan geçirin. Tuz karabiber ve lime sosunuzu ekleyin.
Fume sandwichlerinizde , et tavuk ve balık ızgaralarınızın yanında harika bir aroma katacak.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Yorum Yaz

Doğrulama *