Giriş

Karbonhidratlarla Barışın

karbonhidratlarla-barisin
Patates ve ekmek yiyerek zayıflayabileceğinizi biliyor muydunuz?İşin sırrı, onları doğru gıdalarla bir araya getirmekte.
1)-TATLI KRİZİNE KARŞI SOĞUK PATATES Zayıflamak için patatesten uzak durmanıza gerek yok.Çekinmeyin, gidip kendinize patates salatası yapın.Patates yemeden önce soğutmak, içerdiği dirençli nişasta miktarı artmıyor ve glisemik indeksini düşürüyor.Glisemik indeksi düşük gıdalar enerji düşüklüğüne karşı savaşmamıza yardımcı olmaktadır.Aynı şeyi, makarnayı diri şekilde pişirerekte sağlamak mümkün.Patatesin glisemik indeksini daha fazla düşümek için, dört kaşık zeytinyağı, bir kaşık balzamik sirke ve bir kaşık dijon hardalını karıştırarak oluşturduğunuz sosu kullanın.
3)-YÜZDE 23 DAHA ÇOK YAĞ YAKMAK İÇİN DİRENÇLİ NİŞASTA Karbonhidıat krizini bastırmak için tost ekmeği üstünde fasuyle yiyin. Bir bardak kuru fasulye doğranmış domates ve acı biber sosunu karıştırıp yerseniz, vücudunuz 30 gram dirençli nişasta kazanır. Bu karbonhidrat, ince bağırsaklarda sindirilmiyor. Boylece daha uzun süre tok kalıyorsunuz. Bir araştırmaya göre bu sayede yüzde 23 daha fazla yağ yakabilirsiniz.
4)-KALORİLERİ AZALTMAK İÇİN EKMEK Beyaz ekmek, hızlı etki eder karbonhidratların adeta kra: Bazı ekmeklerin glisemık indeksi 100’ü buluyor. Yine de beyaz ekmekli sandviç yemenin sağlıklı bir yolu var. Keten tohumlu ve soyalı ekmeklerin glisemik indeks oranı 55’in altında oluyor. İki dilim keler tohumlu ekmek, günlük lif ihtiyacınızın neredeyse yarısını karşılıyor. Üstüne avokado püresi sürebilirsiniz. Avokado daki çoklu doymamış yağlar uzun vadede kilo almanızı zorlaştıran bir etkiye sahip.
5)-YAĞLANMAYI ÖNLEMEK İÇİN BEYAZ PİRİNÇ Doğru seçimler yaparak beyaz pirinç de yiyebilirsiniz.Yapılan bir araştırmaya göre, kuru fasulyeyle birlikte beyaz pirinç, yağlanmaya yol açan insülin artışını önlüyor. Göbek eritme etkisi en yüksek fasulye türü ise barbunya, börülce ve siyah fasulye.Bunları çok fazla haşlamadan hazırladığınız bir meze olarak, pilavın da yer aldığı bir öğünde tüketebilirsiniz.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Yorum Yaz

Doğrulama *