Giriş

Kinoa Nedir, Nasıl Tüketilir, Besin Değeri Nedir?

kinoa-tohumu
  • Kinoa, Güney Amerika’da yetişen ve tahıl olmayan ama tahıl gibi kullanılan bir bitkidir. Geçmişi asırlar öncesine dayanan ve besin değeri keşfedilince son yıllarda çok popüler olan bu bitkiyi NASA uzaya gönderilen astronotların beslenmesinde kullanmıştır. Besin değerinin yüksek ve kaliteli olması önemli işlerde de kullanılmasına olanak sağlamıştır.
  • Kinoa yüksek oranda protein ve tüm temel amino asitleri içerir. Bitkisel gıdalar arasında en yüksek protein içeriğine sahip olan kinoa temel (esansiyel)amino asitleri içerir ve içerdiği amino asitlerin miktarı ete yakındır. Hatta filizlendirilmiş kinoanın etten daha yüksek protein emilim gücü vardır. Yinede bütün protein ihtiyacını kinoadan karşılamak anlamsız olacağı için tabiki et ve süt ürünleri kullanılmalıdır.
  • KİNOA NASIL YENİR?
  • Kinoadan pilav, salata, kahvaltılık, hatta un haline getirilip yağsız ve düşük kalorili ekmek tarzı hamur işi bile yapılabilir. İdeal olanı pişirmeden önce kinoayı birkaç saat suda bekletilmesidir bu sayede içindeki enzimler harekete geçmektedir. Kinoa, 15 dakika gibi kısa bir sürede pişmektedir. Eğer suda bekletmek için vaktiniz yoksa pişirmeden önce bolca yıkamalısınız..
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:

Yorum Yaz

Doğrulama *