Giriş

Spordan Sonra Ne Yenmeli?

moda-spor-kulubu-nde-zengin-cesitleriyle-brunch-keyfi-sizleri-bekliyor_5089a84369744_3
Profesyonel olarak spor yapan insanların beslenme konusunda çok titiz olmaları gerekmektedir. Harcanılan enerjinin telafi edilmemesi sağlık açısından sporcuyu oldukça büyük problemlerle karşılaştırabilir. Peki spordan sonra ne yenmeli ve nasıl yenmeli?
Öncelikle sporcu, spor yaptıktan sonra gıda tüketmelidir. Enerji harcanan andan itibaren 30 ile 60 dakika içinde kaybedilen enerjinin telafi edilmesi için beslenmek birinci kuraldır. Alınacak ilk gıda türü protein olmalıdır. Protein, kaslarda yapı taşını olduğu için öncelikle alınması gereken besindir. Fakat sadece protein elbette yeterli olmayacaktır. Yağ ve karbonhidrat içeren gıdalar da bu süre içinde telafi edilmelidir. Besleyici yönü olan karabuğday ve çavdar türünden karbonhidratlar içeren gıdalar alınmalıdır.Spordan sonra meyve, badem sütü ve yulaf, bunların yanında yeşillikler, yumurta ve avokado tüketmek, kasların ihtiyacı olan proteinin ve karbonhidrata ihtiyaç duyan karaciğerin arzuladığı gıdalardır. Besinlerle sağlanan bu eksiklikler hücre yapısı, bütünlüğü ve işlevi açısından önemlidir.Vücut bu şekilde kendini yenileyebilir. Eğer amaç zayıflamak ve vücudun formunu korumaksa, spordan sonra alınan gıdaların abartılmaması gerekir.
Bir saatte yaklaşık 500 kalori yakılırken spordan sonra yenilen bir hamburger bu 500 kaloriyi telafi edebilir. Bir küçük tabak tatlı da 300 kalori içerir. Her ikisi birden alınırsa bu sağlıklı bir beslenme olmayacaktır. Buna dikkat etmek sporcu açısından önemlidir. Spordan sonra ne yenmeli sorusunun cevabını tam ve doğru vermek adına sporcunun su tüketimine de dikkat etmesi gerektiği söylenmelidir. Çünkü spor vücutta sıvı kaybına sebep vermektedir. Bunu telafi etmek için spordan yaklaşık 2 saat kadar önce iki bardak sıvı alınmalıdır. !5 dakika önce iki bardak daha ve spor sırasında da 15 dakikada bir yarım bardak sıvı mutlaka alınmalıdır. Maden suyu bu sıvı tedavisinde iyi bir tercih olacaktır.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:

Yorum Yaz

Doğrulama *