Giriş

Trans Yağlardan Vazgeçin!

trans-yaglardan-vazgecin
Trans yağlar; bitkisel yağa hidroje eklenmesiyle elde edilen yağlardır. Bu işlemin amacı gıdaların raf ömrünü uzatmaktır. Ancak trans yağ gıdaların raf ömrünü uzatırken sizin ömrünüzü kısaltabilir. Çünkü hidrojen eklenen yağlar kötü kolesterolü yükselterek kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi pek çok ciddi hastalığın önünü açmakta ve obeziteyi tetiklemektedir. Çağımızın hastalığı olarak bilinen obeziteyi yenmek için hayatımızdan şekerle beraber kesinlikle trans yağlarıda eser miktara düşürerek kısmamız gereklidir.
transyağğ
Trans yağ kullanımının başlıca sebebi maliyetinin daha düşük olmasıdır. Birçok gıda firması bu yağın kullanımını daha kolay ve ucuz bulmaktadır. Kızartma yağlarında sıklıkla tercih edilir. Patates kızartmaları, tavuk kızartmaları, lokantalardaki diğer kızartma ürünleri bu sınıfa dahildir. Tasarruf için yarı hidrojenize edilmiş bu yağlar defalarca ısıtılıp kullanılabilmektedir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki kurabiyelerde, donmuş gıdalarda, cipslerde hidrojenize edilmiş yağ mevcuttur.
hamburgerpatatesalopro
Sağlıklı beslenme ile sporu birleştirdiğimizde, beslenme programımızda bulunan yağlar sadece organik ve kuruyemiş yağları olacağı için trans yağlar vücudumuza girmemiş olacaktır. Margarin kullanımının sıfıra inmesinin bize en büyük avantajı yağsız bir vücut ve hızlı gelişim gösteren bir metabolizma olacağından lezzetten biraz ödün vermek zor olmamalı. Getirilerini düşününce trans yağı hayatınızdan çıkartıp bitkisel yağları doğal olarak kullanmak fazlasıyla avantajlıdır.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Yorum Yaz

Doğrulama *