Giriş

Anne Adayları İçin Spor Ne Kadar Önemli?

hamilelik-spor

Anne adayları 9 aylık hamilelik süreçlerinde birtakım fizyolojik değişiklikler ile karşı karşıya geliyor. İlk 3 haftada meydana gelen kusmalar, 5. Aydan itibaren meydana gelen karın büyümesi, bel genişlemesi ve kasık ağrıları sadece buna birkaç örnek. Bir Fransız dermokozmetik markası olan Lierac anne adaylarının hamilelik sürecinde spor yapmasının ne gibi faydaları olacağını anlattı.

  • Daha düşük diyabet riski: Hamileliğin 7 ila 9. Ayları arasında bebeklerde meydana gelen ani ölümlerin, yüksek doğum ağırlığı, gebelik şekeri risklerinin spor yapan kişilerde yüzde 27 daha az olduğu görülmüştür.
  • Az kilo: Araştırmalar sonucu hamilelik döneminde spor yapan anne adaylarının ortalama 7 kilo daha az aldığı görülmüştür.
  • Daha az sezaryen olasılığı: Düzenli spor yapan anne adaylarının pelvik tabanı, relaksin hormonu aracılığı ile daha fazla genişler buda anne üzerinde olumlu bir psikoloji oluşturur.
  • hamilelik-sporAz ödem: Özellikle hamileliğin son aylarında vücuttaki hormonal dengesizlikten dolayı bacaklarda şişmeler görülmektedir. Bu durum düzenli egzersiz ile ortadan kaldırılabilir.
  • Rahat uyku: Gebeliğin son aylarında anne adaylarında uykusuzluk ortaya çıkmaktadır. Bu durum için spor olumlu bir etki göstermektedir.
  • Fit bir görünüm: Gebelik sürecinde alınan kilolar, karın kaslarının ayrılması, şişen bacaklar anne üzerinde mutsuzluk oluşturmaktadır. Spor annenin bu durumlardan kurtulmasını sağlar.
  • Ve kolay doğum: Spor ile gelişen karın kasları ve güçlü pelvik taban ile annenin itici gücünde meydana gelen artış kolay doğumu ortaya çıkartıyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre spor yapan anne adaylarının yapman anne adaylarına göre normal doğum yapma oranı %58 daha fazladır.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:, ,

Yorum Yaz

Doğrulama *