Giriş

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Duruş-bozukluğu-nasıl-giderilir
Duruş bozukluğu, vücudun görünüşünde olan basit veya karmaşık hatalar veya bozukluklar olarak adlandırılmaktadır. Duruş bozukluğunuzun olup olmadığını anlamak çok basittir. Dışarıdan bakıldığında bile görülebilen bu bozuklukların farkedilmesi için yapılacak yöntemlerden şu şekilde bahsedilebilmektedir;
  • Belinizi duvara dayayarak, uzaklığını ölçün, beliniz duvardan çok uzakta ise duruş bozukluğu var demektir.
  • Boynunuzu duvara dayayarak ölçün. Bunu sonucunda boynunuz duvardan çok uzaksa sıkıntı var demektir ve bu sıkıntı ileride fıtık, migren gibi hastalıklara neden olabilmektedir.
  • Omuzlarınızı duvara dayayarak ölçün ve yine duvardan uzak olması durumunda, göğüs kafesini zorlayacağı ve nefes almayı zorlaştıracağı için hemen bir doktora başvurun.
Yukarıdaki yöntemlerle duruş bozukluklarımızı belirledikten sonra, uygulayacağımız birkaç basit hareketle bu sorunumuzdan ve onun getireceği sıkıntılardan kurtulmamız mümkündür. Bu egzersizler şu şekilde uygulanır;
  • Uzunlamasına yatılır, dizler bükülür ve ayaklar yerde olacak şekilde yerleşilir. Eller önce bele sonrada yere koyulur ve bu işlem esnasında burundan alıp burundan verme şekilde, yavaş bir şekilde nefes tekniği uygulanır.
  • Bu pozisyondayken, belleri kuvvetlendirmek amacıyla bacağın bir kısmı yerden kaldırılır ve vücut hareket ettirilmeden indirilir. Bu işlem sağ bacak ve sol bacak için 5’er kez tekrarlanır.
  • Sırt üstü yatılarak, ayaklar yerdeyken kalça yukarı kaldırılır ve bel, bir yastık veya minder yardımıyla desteklenir. Sırasıyla bir bacak, öne doğru uzatılarak gerilir ve bu sırada mutlaka karın içeri çekilerek, bele doğru destek verilmelidir. Bu işlem her iki bacak için de 5’er kez uygulanmalıdır.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:,

Yorum Yaz

Doğrulama *