Giriş

İnsülin Direnci

1017920_620x410
İnsülin direnci dünyada ve Türkiye’de yaygın olarak görülen sağlık sorunlardan biridir. Bu hastalık daha çok erkeklerde, 40-45 yaş arası erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda en sık görüldüğü dönem ise 45-50 yaş arasıdır. Bu hastalığın belirtileri sürekli kilo alma, alınan kiloları verememe ve tatlı krizleri yaşama şeklinde görülmektedir. Bu sorunları yaşayan bireylerin, hemen doktora başvurmaları gerekmektedir.
İnsülin, pankreasta salgılanan ve kandaki glikoz seviyesini ayarlayan bir hormondur. Kandaki glikoz seviyesinin artması, pankreasta bulunan bazı hücrelerin insülin salgılamasına neden olmaktadır. İnsülin direncinin olması durumunda ise kanda bulunan hücreler, salgılanan insüline duyarsız hale gelir ve bu da vücudun 2-3 kat daha fazla insülin salgılamasına neden olmaktadır. İnsülin yağ yapımını arttırdığı için de vücutta bulunan yağ miktarı artmaktadır. İnsülin direnci görülen bireylerin tedavi olmaması durumunda ise ilerleyen dönemlerde diyabet gelişmesi riski artmaktadır.
İnsülün direncinin olup olmadığını anlamak için kan testleri ve şeker testi yapılmalıdır. Bu testler aç karnına yapılır ve kan şekeri ve insülin ölçülür. Normal bir kişinin açlık kan şekerinin 100’ün altında olması gerekmektedir. Bu testler sonucunda ise açlık kan şekerinin 100’ün üzerinde olması durumunda, vücutta insülin direnci var demektir. İnsülin direncinin tedavisinde diyet yöntemi uygulanmaktadır. Yüksek kiloya sahip olan bireylerin kilo vermesi insülin direncini kırmaktadır. Bu diyetlerde insülin direncini kırabilecek meyve ve sebzelerin alınması sağlanarak, kilo kaybının vücudun kilosunun %10’u kadar olması sağlanmaktadır.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:,

Yorum Yaz

Doğrulama *