Giriş

Koşucu Bacağı Sendromu

sakatlanma

“Koşucu Bacağı” sendromu tam bir baş belası olabilir. Peki bu rahatsızlığa yakalanmamak için ne yapmalısınız?Koşucu bacağı sendromu; alt bacağınızın (baldır) orta kısmını uyuşturacak derecede ağrıya sebep olan “koşucu bacağı” sendromu, genelde koşulardan sonra ortaya çıkar ve tekrar adım atmanızı imkansız hale getirebilir. Bazı günler, sabah uyandıktan sonra yürümek bile işkence olabilir.


“Koşucu Bacağı” tam olarak medikal bir terim sayılmaz. Genellikle alt bacağınızın (tibia) kaval kemiğinin orta kısmındaki ağrı için kullanılır. Medial Tibial Stres Sendrom (MTSS) olarak da adlandırılır.Stres isminden de anlaşılacağı gibi aşırı yüklenmeden dolayı meydana gelebilir. Ayağınızın şekli, zayıf kas yapısı, aşırı sıkı kas dokusu ve düşük kemik yoğunluğu gibi faktörler rahatsızlığın meydana gelme riskini artırabilir. Sert zeminlerde antrenman yaparken, yanlış ayakkabı seçilirse, oluşan bütün gerginliği kaval kemiği, tendonlar ve kaslar yüklenir. Sert zeminde yanlış ayakkabı seçimi, rahatsızlığın en yaygın sebebidir. MTSS’ye yakalanıldığında, antrenmanlarınıza ara verip nerede yanlış yaptığınızı belirlemeniz en iyi seçenek olacaktır. Ağrılarınız azalana kadar aktif olarak “Cross-Training” (örneğin; yüzme, yoga, ağırlık çalışmaları) ile aktif dinlenme yapabilirsiniz. Sonuçta merkez bölge, esneklik ve denge çalışmaları da işinize yarayacaktır, ayrıca kullandığınız ayakkabıları da tekrar gözden geçirmelisiniz.


 

MTSS ile mücadele ediyorsanız, ayak desteği ve topuk tamponu kaliteli bir ayakkabı tercih edebilirsiniz. Ayrıca ayakkabınıza ortopedik taban eklemek de yardımcı olabilir. Doktorunuzdan uygun ayak tabanı, baldırlarınızın esnemesi için bacak koruyucusu seçeneklerini öğrenebilirsiniz. Ya da spor odaklı fizik tedavi uzmanlarına görünebilirsiniz. özellikle baldırlarınız için uygulayacağınız çeşitli açma-germe ve esneme teknikleri de sakatlığınızı iyileştirmede mucizeler yaratabilir.

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:,

Yorum Yaz

Doğrulama *