Giriş

Protein Tozları Hakkında

En İyi Protein Tozu Hangisidir
Protein tozları spor yaptıktan sonra kullanılan ek besinlerdir. Sporcular yapılan sporlardan sonra destek olması için kullanmaktadır. Protein tozlarının yararları ve zararları günümüzde hala kesin olarak belirlenememiştir. Et, süt, muz, pirinç, makarna gibi protein yönünden zengin olan gıdaların protein tozlarıyla beraber alındığında daha verimli olduğu belirlenmiştir. Bu da vücut direncini güçlendirmek için işe yaramaktadır. Protein tozlarını genel olarak spor salonuna giden kişiler kullanmaktadır ve herhangi bir zararının olmadığı düşünülerek destek verici olarak görülmektedir. Protein tozları kasları geliştirmez, sadece verilen enerjinin bir kısmının geri kazanılmasını sağlayabilir. Uzmanlarda çok fazla protein tozu önermemektedir. Onların yerine protein bakımından zengin olan yumurta veya sütü daha çok önermektedirler. Doğal olan besinler normal olarak alındığı takdirde herhangi bir ek gıdaya ihtiyaç duyulmadığını belirtmektedirler. Araştırmalar protein tozlarının düzenli kullanıldığında herhangi bir problem olmadığını ve doktor kontrolünde alınması gerektiğini göstermektedir. Fakat fazla protein alınmasının zararları da vardır bunlar:
  • Proteinler vücutta direkt olarak depo edilememektedir. Fakat alınan proteinlerin fazlasının yağa dönüşerek, depo edilmektedir. Vücutta artmakta olan yağ da sporcuların performanslarını düşürerek, kilo almalarına neden olur.
  • Protein yönünden zengin hayvansal gıdaların yapılarında katı yağlar ve kolesterol bulunmaktadır. Bu tür yiyeceklerin fazla oranlarda tüketimleri, ileriki yaşlarda kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini arttırmaktadır.
  • Proteinlerin parçalanmasının sonucunda oluşan ürik asit gibi maddelerin atımı böbrekler tarafından gerçekleştirilmektedir, bu nedenle fazla protein alımı, sporcuların su kaybetmesine yol açmaktadır.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:,

Yorum Yaz

Doğrulama *