Giriş

4 Büyük Antrenman Hatası

Decline Bench Press
Kaslanmanızı sağlayan bazı hareketleri doğru formda yapmak hayati bir önem taşıyor.İşte acemi sporcuların yaptığı 4 büyük yanlış;
                             Hata Bacakları Kaldırmak (Pull-Up);
Aslında faydalı bir hata.Bacaklarınızı kaldırdıınızda kanat kaslarınız uzar ve fazladan birkaç harket daha yapmanızı sağlar.Öte yandan çalışıyor olmanız gereke orta sırt kaslarınızı devre dışı bırakır.O yüzden fazla tekrarın bir anlamı kalmaz.
                              Hatanızı Düzeltin;
Kamburunuzun çıkmasını ve bacaklarınızı yukarı çekmeyi için, sırtınızı hafifçe ve bara sadece göğsünüzü çekmeye çalışın.Tam olarak orta sırt kaslarınız aktif hale gelir.Tam barfiks zorluyorsa jump-up  yapın.İlk tekrarın yarısında zıplayın, çenenizi barın üstüne çıkarın ve kendinizi yavaşça indirin.
                              Hata Kalçayı İndirmek (Push-Up);
  Muhtemelen lisedeki beden dersinden beri şınav çekiyoruzdur.Kaç yıldır yapıyor olursanız olun, doğru yapıyor olduğunuz anlamına gelmez.Çoğu erkek bu hataya düşüyor, kalçanızı indirip sırtınızı gereğinden fazla geriyorsanız, göğrüsünüz çalıştıramadığınızdan emin olabilirsiniz.
                               Hatanızı Düzeltin;
Yere göğsünüzden önece kalçanızın inmesini istemiyorsanız, yere inen vücudunuzu tek bir parça gibi düşünmeye odaklanın.Omurganızı doğal kıvrımında tutun, karın kaslarınızı ve kalça kaslarınızı yumruk yiyecekmiş gibi sıkın, karnınızı yere 3 santim kalacak şekilde indirin.
                                Hata Vücut Ağırlığını Kullanmak (Triceps Push Down);
  Bu triceps kasları için izole bir egzersizdir.Spor salonunda bu hareketi yapan çoğu erkek, harekete başlarken daha çok ivme kazanabilmek için kollarını havaya savurur ve bundan dolayı suçluk hisseder.Veya ağırlığı yere doğru çekerken halatın üstüne doğru abanır.Bu da baskının omuzlarınıza binmesine neden olur.
                                 Hatanızı Düzeltin;
  Tricepslerinize daha iyi odaklanmak için hareket eden tek eklemlerinizin dirsekleriniz olduğundan emin olun.Eğer bar yerine halatla çalışırsanız, size tam hareket açıklığı sağlar ve hareketi daha doğal hissederek yapmanızı sağlar.
                                 Hata Sırtın Kıvrılması (Shouder Press);
  Shoulder Press erkeklerin gösteriş yapmayı sevdiği bir harekettir.Ama omurganız zorlanmaya başladığı an durun.Sırtınızı kıvırdığınız zaman tüm yük göğsünüze ve ön deltoid kaslarınıza binerek kronik bel ağrılarına davetiye çıkarır.Amaç ağırlığı başınızı üstüne çıkarmak değildir.Omuzlarınızı gerektiği gibi çalıştırmak ve forma sokmak.
                                  Hatanızı Düzeltin;
Sırtınızı dik tutun ve formunuzu bozmayan bir ağırlık kullanın.Son birkaç tekrarı yapabilmek için bacaklarınızı biraz bükmeniz serbest olabilir.Yalnız ağırlık omurganıza binmesin.  
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:,

Yorum Yaz

Doğrulama *