Giriş

Bench Press Nedir?

bench-press
Temel göğüs egzersizlerinden biri olan Bench Press ağırlık çalışacak olanların ilk ve en fazla başvurduğu hareketlerden biridir. Arka kol ve göğüs kaslarının gelişmesine yardımcı olur. Yabancı kökenli bir kelime olan Bench Press’teki Bench hareketin yapıldığı sehpa Press ise sıkıştırma anlamına gelmektedir. Bench Press hareketi genelde halter ile yapıldığı gibi iki adet dumble ile de yapılabilmektedir. Bunun yanında yeni başlayanlar ve özellikle halteri kaldırabilecek güce sahip olmayanler için özel yapılan bench press makineleride bulunmaktadır. bench-presss Nedir, Anterior Deltoid, Triceps, Pectoralis Major vb. Birçok kas çeşidinin çalışmasını sağlayan Bench Press kasların güçlenmesi ile itme ve çekme hareketlerini daha kolay yapmanıza olanak sağlar. Bench Press Hareketi Nasıl Yapılır? Sephanın üzerine uzanmanızın ardından bacaklarınızı her iki yana uzatın. Askıların üzerinde bir halter bulunacaktır. Halteri omzunuzun genişliğinden biraz daha geniş olacak şekilde tutarak, köprücük kemiğinizden 5 cm kadar aşağıya geleek biçimde indirin. Ardından aynı şekilde kollarınız tam dik olacak şekle gelene kadar yavaş ve kontrollü şekilde kaldırın. Göğüs kaslarınızın tamamen kasıldığını hissedeceksiniz. Ellerinizin açıklığına göre göğüs kaslarınızın iç ya da dış kısımlarını çalıştırabilirsiniz. Halteri tutmak için açtığınız kollarınız ne kadar içte ise göğüs kaslarınızın iç kısmı o kadar daha çok çalışacaktır. Aynı şekilde halteri ne kadar açıktan tutarsanız göğüs kaslarınızın dış kısmı o kadar çok çalışacaktır. Bench Press Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
  • Bu hareketi rahat yapmak istiyorsanız arka kol kaslarınız güçlü olmalıdır. Güçsüz arka kol kasları nedeni ile antrenmanlarınız yarım kalabilir. Bu nedenle antrenmanlarda dayanmaya çalışın.
  • Vücudunuzun konumu hareketin verimliliği için çok önemlidir. Bu nedenle vücudunuzun olabildiğince dengede olmasını sağlayınız. Ayaklarınız sehpa ile orantılı uzaklıkta olmalıdır.
  • Hareket boyunca kalçanızı kesinlikle kaldırmamalısınız.
  • Hareket esnasında ağırlık barı düz olacak pozisyonda tutulmalıdır.
  • Halteri askıdan çıkartırken kollarınızı bükmemeye özen gösterin.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:, ,

Yorum Yaz

Doğrulama *