Giriş

Drop Set Nedir?

drop-set-nedir
Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda birçok vücut geliştirmeci tarafından tercih edilen bir çalışma tekniği olan drop set hakkında bilgi sahibi olacağız.Daha fazla kas kütlesine ulaşabilmek için etkili bir teknik olan drop set;herhangi bir hareketi daha fazla tekrar yapamayacağımız noktaya geldiğmizde ağırlığı düşürerek hiç dinlenmeden yapabildiğimiz kadar çok tekrar yapmaktır.Drop set tekniği birçok vücut geliştirmeci tarafındna kullanılmaktadır.İlk olarak 1950’li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır.Drop sete olan ilginin nedeni vücut geliştiricilerin diğer sporculardan farklı olarak performansa yönelik değil görünüşe yönelik çalışmalarındandır.Drop setler sadece kas yapmak için kullanılan bir tekniktir. drop-set-nedir

Drop Setler Nasıl Çalışır?

Diyelim ki 50 kilo ile 8-12 tekrar arası biceps curl egzersizi yapıyorsunuz. 10. tekrar zor, 11. hile yaparak bile çok zor ve 12. yi çıkaramadınız bile. Bu noktada artık limite ulaşmış oluyorsunuz ancak bardan yaklaşık %15-20 kadar ağırlık çıkararak egzersize devam etmeniz mümkün. Ağırlığı çıkarmadan önce her ne kadar limite ulaşmışta olsanız aslında sadece o ağırlık için limite ulaşmış oldunuz. Ancak ağırlığı azaltıp daha fazla tekrar çıkarabilirsiniz, dolayısıyla düz bir sette bütün kas liflerini çalıştırmış olmuyorsunuz.

Ağırlığı düşürerek sete devam edince, devamlı bir şekilde daha fazla ‘yedek’ kas liflerini de çalıştırmış oluyorsunuz. Drop setler bu inatçı ve kenarda kalmış lifleri aktive etmesi bakımından normal setlerle elde edilemeyecek kas kazanımları sağlar. Bir drop seti ağırlığı düşürerek 2-4 arka arkaya set olarak yapabilirsiniz.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:, ,

Yorum Yaz

Doğrulama *