Giriş

Dünyanın En Güçlü 10 Adamı

en-guclu-adamlar
Tarih boyunca insanoğlu fiziksel olarak güçlü olmayı saplantı haline getirmiştir.Herkül’ün efsane olduğu günlerden, antik olimpiyat oyunlarına kadar en güçlü kişinin belilenmesi güreş müsabakaları yapılırdı.Yüzyıllar geçtikçe, en güçlü olanın seçilmesi için Highland oyunlarından olimpik ağırlık kaldırmaya kadar değişen daha sofistike yöntemler kullanılmaya başlandı.   1977’den beri her yıl “World’s Strongest Man”  (Dünyanın En Güçlü Adamı) yarışmasında bir numaraya yerleşmek için dünyanın dört bir yanından sporcular katılmaktadır. Ayrıca benzer bir yarışma her sene International Federatioıı of Strength Athletes (IFSA)(Uluslararası Güç Sporcuları Federasyonu) tarafından ve Arnold Sports Festival’de de düzenlenmektedir.Dünyanın en güçlü adamım bulmaya yönelik bu farklı uygulamaları bir kenara bırakırsak, her bir spor dalında bir numara olan farklı isimler seçmeye çalıştık.Povverliftiııg fanatikleri size Ed Coan’m şimdiye kadar yaşamış olan en güçlü adam olduğunu ya da Andy Bolton’un genel olarak en  güçlü adam olduğunu söyleyebilir.Adı geçen bu adamların bu adamların dünya tarihinin gelmiş geçmiş en güçlü adamları olduğu söylenebilir ama biz gücüyle en tepeye çıkan adamları arıyorduk, ve onların kim olduğunu bulduk.Lafı daha fazla uzatmadan şunu diyebiliriz ki; ortaya eşi benzeri olmayan bir liste çıktı;
10>>>>>>Brian Shaw;
Shaw, efsanevi Bili Kazmaier ile ortak bir nokta paylaşıyor, her ikisi de World’s Strongest Man (Dünyanın En Güçlü Adamı) yarışmasında toplam 5 kez ilk 3’e çıkmayı başardı 2 kez WSM’yi kazanan Shaw (2011 2013) 441 kg. ile deadlift ve 509 kg. Hummer lastiği ile deadlift yapabilmektedir (kayışlarla)Spor salonunda 374 kg. ile squat, 243 kg. ile bench press ve 447 kg. ile (kayışla) deadlift yaptığı kaydedilmiştir.
 9>>>>>>Leonid Tarenenko;
Taranenko 1988 yılında halterde toplamda 475 kg. ve silkme kategorisinde 266 kg. kaldırarak dünya rekoruna imza atmış bir isim. Bu rekorlar hala kırılamadı. Ancak ağırlık kaldırma federasyonunun sıklet sınıflarına getirdiği kısıtlamalardan ötürü, Taranenko’nun bu rekorları resmi geçerliliğini yitirdi ama hala onu geçebilen olmadı. 6 plaka ile bench press yapmak ne kadar zor tahmin edebilirsiniz. Bir de onu başınızın üzerine kaldırdığınızı düşünün. İşte gerçek güç budur!
8>>>>>>Andy Bolton;
Andy Bolton tarihte 454 kg. ile deadlift yapabilen ilk kişi. Aynı yarışmada kendi rekorunu 454.9 ve 457.2 kg. iki kez kırdı. Bolton dünyadaki 4. en ağır squat rekorunu da elinde tutuyor (550.4 kq) Sauat bench press ve deadlift toplamı ile de dünyada 3. sırada (1273 kg). Bir keresinde en güçlü powerlifter’ların bile cesaret edemediği 1361 kg (3000 Ibs) rekorunu kırmak istediğini söylemişti.
 7>>>>>>Brian Siders;
Siders’ın bu etkileyici listeye girmesinin nedeni onun genel olarak çok güçlü olması squattaki kişisel rekoru 462 kg, bench press’te 362 kg, deadlift’te 392 kg ve toplamda 1202 kg, Raw Lift’leri ise şöyle: 295 kg. bench press ve 381 kg. deadlift.Siders, hiçbir performans arttırıcı kullanmamakla gurur duyduğunu söylüyor.
6>>>>>>Louis Uni;
Louıs Uni’nın yani bir diğer deyişle Apollon’un diğer powerlıfter’lar arasında Kaçıncı sırada olabileceğini tahmin etmek oldukça güç oldu çünkü kişisel rekorlarının kesinliği tartışmalıydı. Ama o barı kavrama kuvveti ile ünlenen, güçlü bir adamdı. Herkesin tutmakta bile zorlandığı ağırlıkları o kolayca kanırabiliyordu. O dünyanın muhtemelen ilk güç sporcusuydu. O inanılmaz fit, hareketli ve güreş müsabakalarında tüm rakiplerini yenen bir adamdı.
5>>>>>>Vasyl Virastyuk;
Virastyuk World’s Strongest Man (Dünyanın En Adamı Worlds) ve IFSA Dünya Şampiyonası Müsabakalarının ikisinde de 2004 ve 2007 yıllarında birinci gelen ilk kişidir.Hatta IFSA yarışmasınında birinci gelerek bu listenin 1 numarasındaki adamında ünvanını elinden almıştır.
4>>>>>>Paul Anderson;
Paul Anderson listedeki en tartışmalı isimlerden biri, çünkü bazılarına göre dünyanın en güçlü adamı olmaktan çok uzak. 544 kg ile sauat yapıp yapmadığı tartışmaya açık olsa da Dr. Todd onun 318 kg ile 8 kez squat yaptığına bizzat şahit olmuştur.O zamanlar squattaki 1RM rekoru 318 kg’muş. Anderson 1956’da Avustralya’da halter dalında yarışırken, Amerika adına altın madalya kazanmıştır.
3>>>>>>Bill Kazmaier;
“Kaz” pek çoklan tarafından en güçlünün de en güçlüsü olarak bilinir; buna itiraz etmek ne mümkün! ’80, ’81 ve 82 yıllarında WSM şampiyonu olan Kazmaier’in, yarışmanın organizatörleri tarafından 1983 yılında yarışmaya tekrar katılması yasaklanmıştır çünkü diğerlerinin de kazanması için onlara bir şans vermesi gerektiği söylenmiştir. Kaz, ağırlığı 90 ila 160 kg arasında değişen 5 tane McGlashen kayası kaldırabilen ilk kişidir. 300 kg ile kırdığı bench press rekorunu eğer göğüs kası yırtılmamış olsaydı eminiz ki tekrar kırardı. 1981 yılında deadlift, benchpress ve sguatta toplam 1100 kg ile kırdığı rekor, halen egale edilememiştir.
2>>>>>>Mark Henry;
Henry Amerika da halter ye powerlifting super-heavyweıght şampiyonu unvanlarının ikisine de aynı anda sahip olan ilk ve tek kişidir, inanılmaz derecelerinin yanı sıra, Dr. Todd’a göre, Henry kariyerine WWE de devam ettiği için gerçek potansiyelini asla göremedik. Bu yüzden teorik olarak Henry dünyanın en güçlü adamı olabilir ama bize göre onu geçen bir adam var…
1>>>>>>Zydruna Savickas;
Bize göre kuşkusuz tüm zamanların en güçlü adamı .Bırakalım rakamlar konuşsun: Savickas tam 7 kez Arnold Classic ‘in WSM’den daha fazla gerçek gücün test edildiği bir müsabaka olduğunu herkes bilir.2005 yılında IFSA Strongman Dünya Şampiyonasında 3 tane dünya rekoru kırdı.Bir sonraki sene kendi rekorlarını yeniledi. Savickas 2002, 2003 ve 2004 yıllarında WSM’de ikinci geldi; saf güç gerektiren kategorilerin hepsinde üstünlük sağladı ama hız ve çeviklik gerektiren kategorilerde çok da başarılı olamadı. 2009 yılında WSM şampiyonu oldu ve 2010 2012 ve 2014 yıllarında bu başarısını tekrarladı. 2014 yılında diğer etkileyici rakamlarının yam sıra (399kg squat, 408 kg deadlift ve 285 kg bench press) 277 kg log lift (kütük kaldırma) yaparak yeni bir rekor kırdı.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:, ,

Yorum Yaz

Doğrulama *