Giriş

5 Yöntem Sayesinde Kilo Verme

kilo-vermenin-yontemleri
Kilo vermek birçok insan için büyük bir eziyet halie gelen bir durumdur.Yapılan diyetler, sporlar, alınan yağ yakıcılar.Sizde tüm bunları deneyip kilo veremiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

80/20 Prensibini Uygulayın

80/20 prensibinin ne olduğunu bilmiyorsanız anlatalım. Bu prensip başarılarınızın %80’inin yaptığınız %20’lik ufak eforlar ile oluştuğunu savunan bir fikirdir. Bu prensibi hayatın her alanına koyabilirsiniz (iş, ekonomi ve hatta fitness).Sadece %20 efor sarfederek kilo vermek güzel olmazmıydı.Kilo verirkende bu prensibi uygulayabilirsiniz.Kilo vermenin genel kurallarına sadık kalmanız, kaliteli yiyecekler yemeniz, aktif yaşam tarzına geçmeniz gerekmektedir.

Günlük İşlerinizi Artırın

ünlük işlerden kastımız uyku, egzersiz ya da yemek yerken değil diğer işlerimizi yaparken harcadığımız enerjidir. Diğer işler dediğimiz şey ise evinizin önündeki arabanıza yürümeniz, odanızı temizlemeniz, yemek pişirmek, yatağı düzeltmek gibi günlük işler.Hatta mümkünse evden işe işten eve yürüyerek gitmeniz ve sizi tembelliğe sürükleyen şeylerden kaçınmanız gerekmekte.Örneğin bir AVM’de metro istasyonunda yürüyen merdiven yada asansör yerine merdivenleri kullanmak gibi.Hayatımızı kolaylaştırdığını düşündüğümüz bazı şeyler aslında bizi tembelliğe sürüklemektedir.

Daha Sağlıklı Olmaya Konsantre Olun

Kilo vermeye çalışmanın en kolay yollarından biriside, hiç kilo vermemeye çalışmaktır.Evet bu dediğimiz doğru, kilo vermek için aç kalmanın kilo vermenin aksine kilo almak gibi yan etkisi mevcuttur ve kilo verirken sağlığınızdan olma gibi bir ihtimalde vardır.Kilo vermeye çalışırken daha çok sağlıklı olmaya odaklanmak gerek öncelikle yaşam tazınızı değiştirmek ve daha sağlıklı yiyeceklere yönelmeniz gerekmektedir.Ne kadar protein tüketmeniz gerektiği ile ya da saat akşam 6’dan sonra ne kadar karbonhidrat tüketmeniz gerektiği ile ilgili çok düşünmeyin. Bunun yerine önceki tecrübelerinize dayanarak hayatınızda değişiklikler yapın. Vücudunuz buna alışıp kilo dengesini ona göre ayarlayacaktır. Egzersizi Severek Yapın Kilo vermek istiyorsanız bunun için yapıcağınız egzersizleri severek yapmanız gerekmektedir.Bunun nedeni ise severek yapılmayan birçok egzersiz bir süre sonra size eziyet gibi gelecektir ve bir noktadan sonra yaptığınız egzersizlerden vazgeçeceksiniz yada mutsuz olacaksınız.Fazla uğraşmadan kilo vermek istiyorsanız hayatınız boyunca yapacağınız egzersizlere yönelmelisiniz. Anonim bir söz şöyle söyler; “Eğer egzersizden zevk alıyorsanız hayatınızda bir gün bile egzersiz yapmazsınız”(egzersiz yapmanın sizin için bir zevk haline geleceğini anlatmaya çalışıyor). Gün içinde yapmayı sevdiğiniz şeyleri de daha zorlaştırıcı yaratıcı yöntemler bulun.

Kalori Saymayı Bırakın

Şimdi ben kalori saymayı seven bir insanım. Bana göre kilo vermekle ilgili o kişiye ait güzel bilgiler veriyor. Fakat başka bir açıdan bakarsak birçok insana bunu önermiyorum. Kimi insanlar sadece yedikleri porsiyonların miktarlarını ayarlarlar ve bu aşağı yukarı sorumsuzca yemek yemek gibi bir şeydir ama bence hiç öyle değil.Gram gram kalori saymanın teknik manada bir anlamı yok. Porsiyon kontrolü kaloriyi dengede tutmak için başlı başına güzel bir yöntem. Kalori sayma yönteminde pek bir başarı elde edemediyseniz ne yediğinize biraz daha dikkat edip porsiyonlarınızı kontrol altında tutmanız gerekiyor demektir.   Sonuç olarak kilo vermek için kendini çok hırpalamak istemiyorsanız bu yukarıda yazdığımız yöntemler kesinlikle işe yarayacaktır. Biraz sabırlı olun ve kendinizi fazla hırpalayıp sağlığınızı daha fazla bozmayın.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:, ,

Yorum Yaz

Doğrulama *