Giriş

Yağ Yakımı Ne Zaman Başlar?

etkili-yag-yakimi-758x380
Ülkemizde spor bilincinin ciddi şekilde geliştiğini görmekteyiz. Birçok kişi spor salonlarında ciddi çalışmalar yapıyor. Bunun dışında belediyelere ait spor ya da yürüyüş komplekslerinde de spor yapan birçok insana rastlamanız gayet mümkün olmaktadır.
  Spor yapan birçok insan vücudundaki yağlanma seviyesini ve yağ oranını düşürmeyi hedeflemektedir. Bunun için spor yapmak dışında doğru beslenme, ayran ya da soda gibi vücut metabolizmasını arttırıcı içecekler tüketme gibi yolları denemektedir.Bu yağ yakma işlemi hakkında akla gelen temel sorulardan birisi ‘Yağlar ne zaman yakılmaya başlar?” olmaktadır.Bu soruya şöyle cevap verebiliriz :Tempolu yapılan bir spor sonunda yağ yakım süresi ; elit yani profesyonel sporcularda 30-35 dakika, amatör olan sporcularda ise 40-45 dakikayı hatta duruma göre 1 saati bulmaktadır.Yani yavaş tempolu bir spor yaptığınız zaman yağlarınızın yakım süresi azalmaz aksine artar. Ya da tempolu yapılan bir sporun 15-20 dakika sonra bırakılması da yapılanların hepsinin boşa gitmesini sağlayacaktır.
  Yağ yakılmadan önce vücutta protein ve karbonhidratların yakılması işlemi söz konusudur. Yağ yakma işleminin hemen olmaması işte bu sebeptendir. Önce proteini sonra karbonhidratı yapan vücut en son yağları yakmaya başlar. Bu da yağ yakım sürecinin yapılan sporun temposu ve süresiyle doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:

Yorum Yaz

Doğrulama *