Giriş

Yağları Hemen Yakın

yag-yakimi
Bu taktiklerle metabolizmanızı kontrol etmeyi öğrenin.Hızla nasıl yağ yaktığınıza siz bile şaşıracaksınız;Çoğu Obezite araştırmacısı bir tabak yemeğe baktığında karbonhidrat, protein ve yag gibi ınakro besinler görüyorlar. CinCinnati Üniversinde yapılan araştırmada endokrinoloji profesörü ve Cincinati Diyabet ve obeziite Merkezi’nin yöneticisi Dr. Randy Secley ise onlardan biri değil. Dr. Seeley başka bir şey görüyor; hormon kokteyli. Dr. Seeley. “Yemek, kalorilerden çok daha fazlasını ifade ediyor. Aynı zamanda bir hormon gibi hareket edip, tüm vücutta tepkimeleri tetikleyen genetik düğmelere dokunuyor” diyor. Bu tepkimeler ise yağ yakınımı ve depolanmasını etkileyen mctabolik iniş çıkışlara yol açabiliyor. Seeley’nin, bu kademe kademe artan etkilerin bazılarına dair detayları belirtiyor.Bu etkiler belli başlı amino asitler, yağlar ve lifler taralından tetikleniyor. Dr. Seelcy’e göre asıl soru şu: “Vücudumuza giren farklı gıdalar, enerji vermenin dışında, kalorilerle zayıflamamızı veya zayıflamamamızı belirlemek için tam olarak neler yapıyorlar?” Gıdaların hormona benzer güçlerini göstermek için omega-3 örneğini veriyor. Antieııflama duvar özelliğe sahipler çünkü GPR120 denilen bir hücresel reseptörü aktive ediyorlar. Azalan GPR120 sinyalizasyonu enflamasyona. kilo almaya ve kan şekeri kontrolünün zarar görmesine yol açıyor. Soğuk su balığı yemek için, kalp ve beyne olan faydasının yanı sıra, bir diğer neden de bu. Haftada iki kez somon balığı yemeli veya her gün omega-3 takviyesi almalıyız. Bilim insanları, farklı gıdalara verilen farklı genetik tepkilerin bir haritasını çıkarmış değiller. Ama bu yüzden beklememiz gerekmiyor. Metabolizmanıza sızmanın zamanı geldi. Daha fazla kilo verip, onları vücudunuzdan uzak tutmayı öğreneceksiniz.
  Yemekten Önce Protein Alın
  Protein, kas yapma özelliğiyle biliniyor. Ama en büyük faydası, zayıflamayı düzenleyen hormonlara olan elkisi olabilir.Yapılan bir araştırmada, bir grup katılımcı 12 hafta boyunca kahvaltı ve akşam yemeğinden önce 10 gram whey protein içeceği içtiler. Diğer bir grup ise benzer kaloride ama daha az protein içeren bir içecek aldılar.Sonuç mu? İlk grup daha fazla yağ yaktı. Üstelik tam yüzde 73 daha fazla yağ kaybettiler. Peki bu nasıl oldu? Yemek öncesi protein alımı, daha yemeğe başlamadan önce tokluk hissini etkileyen hormonları tetikliyor. Ayrıca, ekstra amino asitler her öğünde protein sentezinin en üst seviyede olmalarını sağlıyorlar. Bu da yağdan daha fazla kalori yakan kaslarınızı korumanızı sağlayarak, zayıflamanızı kolaylaştırıyor.Deneyin; Her gün, 10 gram whey proteinini suya karıştırın ve iki öğünden önce için.
Biyokimya Size Yol Göstersin
  Bilim insanları henüz DNA’nıza uygun bir diyet programı hazırlayamıyorlar. Ama yemek tercihlerinizi biyokimyanıza uygun seçmenize yardımcı olabilirler. Bu taktik, altı ay içinde 1,5 kilo ile 5,5 kilo vermeniz arasındaki farkı yaratabilir. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yeni yaptığı bir araştırmada, araştırmacı Dr. Ariaıına McClain, iıısülin direnci (karbonhidratları işleme yetisinin hasar görmesi) olan insanların, yüksek karbonhidratlı ve düşük yağlı diyetlere bağlı kalamadıklarını, çok az karbonhidratlı diyetlere ise kalabildiklerini keşfetti. McClain. “Yüksek karbonhidrat, düşük yağ diyetlerine karşı insülin direnci olan insanlarda, bir noktada psikolojik bir kopukluk söz konusu. Bir anda diyeti yapmayı bıraktılar” diyor. Zayıflamayı başarmak için bir diyete bağlı kalabilmek çok önemli.Deneyin; Doktora gidip, lipid profilinizi ortaya çıkarmalarını isteyin. Trigliseritinizin, İIDL (iyi) kolesterolünüze oranı üçten fazlaysa, kesin bir şekilde karbonhidratı kısıp, daha fazla protein ve yağ yemeye odaklanın. Bu oran üçten düşükse, daha fazla karbonhidrat ve daha az yağ yemekte serbestsiniz. Tabii zayıflama hedefinize bağlı kalmak kaydıyla.  
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on VKShare on Tumblr0Digg this

Etiketler:,

Yorum Yaz

Doğrulama *